На главную страницу  На главную страницу     Поиск по сайту  Поиск по сайту     Написать письмо  Написать письмо     Карта сайта  Карта сайта
Агро Перспектива
Мы есть на: 
   
 


Главная > Публикации > Актуальная статья

ПРОДОВОЛЬСТВО: ДЕШЕВШАЄ ЧИ ДОРОЖЧАЄ

В серпні ціни на основні інгредієнти борщу обвалилися. Уряд заспокоївся та замінив щоденний моніторинг цін на харчі щотижневим. Доки споживачі задоволені сезонним зниженням цін, ринок продовольства готується до нових витків.

Ціни. Радіти чи плакати?

Реагувати на цінники в магазині, як і порівнювати їх, можна по-різному. Хтось згадає цибулю по майже за 100 грн/кг на початку року, хтось кіло моркви по 70 гривень навесні, третій живе багаторічними спогадами про цукор за 78 копійок/кг.

Сезонне зниження цін на овочі є, однак варто зазначити, що попри зниження в липні-серпні ціни значно перевищували показники грудня 2022. Більше того, наявні ознаки припинення подальшого розвитку спадної тенденції цін.

Коли передивлятися звіти НБУ про інфляцію, то в липні 2023 споживча інфляція в річному вимірі продовжувала «гальмувати»: 11,3% проти 12,8% у червні. У місячному вимірі зафіксовано дефляцію - ціни знизилися на 0,6%.

Однак пересічний споживач не вчитується у банківські звіти. Покупець хоче заходити до магазину та бачити асортимент + прийнятні ціни, від яких гаманець не зойкає у кишені.



Все спокійно?

Офіційний Київ вважає, що ситуація з цінами на продовольство вирівнялася, відтак в серпні 2023 уряд прийняв рішення моніторити споживчі ціни на соціально значущі товари в режимі щотижнево замість щоденно, як це було раніше.

Для тих, хто забув: контроль за цінами на соціально значущі товари в Україні уряд відновив у квітні 2020, а в березні 2022 запровадив щоденний моніторинг.

На ряд продуктів у магазинах роздрібної мережі діє торгова надбавка до 10%. В списку значаться борошно пшеничне вищого ґатунку, молоко пастеризоване жирністю 2,5% (у плівці), хліб житньо-пшеничний, м’ясо птиці (тушка куряча, чверть тушки курячої), яйця курячі категорії С1, батон, олія соняшникова рафінована.

Що реально подешевшало?

Після короткого аналізу липнево-серпневих цін на продовольство зразків 2023 та 2022 років, можна констатувати наступне. Один з найбільш стабільних товарів - соняшникова олія (попри оперативні коливання ціни). Більше того, олія один з двох продуктів, які порівняно з липнем 2022 трохи подешевшали. Нині середня ціна по Україні становить 65 гривень/літр проти 70 в липні 2022.

Цього сезону соняшникова - що від відомих брендів, що від нових гравців - радувала постійними акціями. 46–50 гривень за пляшку (780–850 грам) то на одну торгову марку, то на іншу.

Прогнозувати ціни на олію виробники не беруться, аргументуючи це тим, що на ціноутворення впливає багато чинників. Навіть вартість нафти. За оцінками асоціації «Укроліяпром», кожне зростання вартості нафти на 10 доларів призводить до зростання цін на олію на 30–50 доларів. Відтак МЕЗи тримають руку на пульті контролю за глобальними цінами на «oil».

На тлі очікуваного скорочення врожаю соняшнику (12 млн тонн) виробництво олії буде більше, ніж достатнім для потреб внутрішнього ринку.

Чи варто чекати неприємних сюрпризів від олії? Швидше ні, ніж так. Однак треба пам’ятати, що не завжди високий рівень пропозиції визначає ціну на полиці.

Другий товар продуктового портфеля, що трохи подешевшав, - борошно. За результатами липня 2023 ціна за кілограм зафіксована на відмітці 16,29 грн, в липні 2022 - 17,89 грн/кг, в серпні 2022 - 17,41 грн/кг.

Запаси борошна на ринку достатні. Наразі підстав говорити про суттєве зростання цін наче немає. Водночас зауважимо, що окремі млини вже мають складнощі із закупівлею якісної пшениці, відтак не виключають деякого підвищення цін на борошно найближчим часом.

В аграрній спільноті подейкують, що в окремих регіонах пшениці 2-го та 3-го класів сумарно більше 10% не набереться. Низька якість пшениці суттєво підтримує ціни. Дорога сировина, самі розумієте, тягне за собою і ціни на готовий продукт.

А ось ціни на хліб проти липня минулого року вищі. Житній та пшенично-житній виросли в ціні на 3 гривні та зупинилися поки на відмітці 36 грн/кг в середньому по країні. Пшеничний із борошна першого ґатунку подорожчав на 2,8 грн/кг та продається в магазинах по 34,9 грн/кг. Хліб пшеничний із борошна вищого ґатунку здорожчав на 3,4 грн/кг та пропонується по 41,93 грн/кг.



Все по 10

Ціни на основу борщу - картопля, морква, буряк, цибуля, капуста - нарешті обвалилися.

Середина серпня 2023, столиця. В одній торговій точці можна знайти основні інгредієнти борщу плюс-мінус 10 гривень за кіло. Морква - 9,9 грн/кг, буряк буває по 8 - маленький, по 12 гривень - великий. Цибуля є по 10 гривень, є по 12. Картопля - від 9 до 27 в залежності від сорту. Капуста рання - в районі 10 гривень. Яка буде ціна на пізню, сказати важко. Все буде залежати від якості врожаю.

Окремим штрихом - квасоля. Бо який борщ без квасолі. Стаканчик (200 грам) у столиці має варіанти: якщо торгівля десь біля вокзалу - 10–15 гривень просять. Де подалі - 25. Якщо під супермаркетом, то просять 50 гривень і непогано торгують. Це ще не та суха квасоля, яку бабуся в торбинку зсипала. Це, як кажуть продавці - молода.

Солодку кукурудзу, яку в народі називають чомусь «бондюель», на ярмарках можна знайти за 7 гривень/качан, біля супермаркету молодий, активний (мабуть, випускник аграрного вузу) править 25–30.

Важко сказати, як довго протримається це сезонне рівноціння. У всякому разі на ярмарках, які попри повітряні тривоги проводяться, овочі пропонують мішками. Продукція переважно Одеська та Миколаївська області.

Це вже продукція не з "дядьківського городу". Лежить, милує око. Картопля по 10 грн/кг, цибуля - по 20 грн/кг.

Йдемо далі. Томати, що з поля, по 20. Домашні, сортові - по 50, навіть вище.

До речі, цього сезону споживач має трохи більше маневру для вибору, курсуючи між магазином, базаром, ярмарком, власним городом. Кожен, хто має біля хати кілька соток, намагався весною використовувати землю раціонально та продумано. Традиційно картопля, букет овочів, зелень. І баштан. Адже торішні скажені ціни на кавуни (ще до руйнації Каховської ГЕС) підвищили інтерес населення до кавунів та динь.

Кавуни як індикатор настрою споживача

Кавунів навезли стільки, що вибирай не хочу. Імпортні, вітчизняні. Фермери, наслухавшись міфів про те, як споживачі потерпають без херсонських кавунів, практично у всіх областях вирішили спробувати. Вродило і на Полтавщині, і на Кіровоградщині, і на Черкащині, навіть на Рівненщині. Мінагро оприлюднило інформацію: станом середину серпня зібрали 38 тис. тонн кавунів та 12,4 тис. тонн динь, або п’яту частину очікуваного врожаю.

Аграрії кажуть, що поки експериментують. Бо соняшник, кукурудзу навчилися вирощувати, а от про баштанні підзабули.

Виростили чимало. Одна біда: охочих купувати поки мізер. Навіть після обвалу цін: з 50 грн/кг в червні до 15–20 грн/кг в серпні.

Більше того, покупці переважно стараються обирати кавуни невеликі - до 10 кг. Бо крім нарікання на ціну є чимало нарікань на якість.

Ціна та якість - дві основні причини, чому кавуни не купують масово. Примітно: на одному із столичних базарів скинули ціну до 10 грн/кг, то черга все рівно не вишикувалася.

Аби стимулювати попит, торговці на базарчиках, навіть ритейл продають кавуни половинками, четвертинками, навіть подекуди ділять на 8 частин. Добре, що пропозиція почала зростати, відтак до скибочок справа не дійшла.

З іншого боку, кавун довго не лежить, це не кукурудза. Цікаво, куди зникнуть потім ці гори зелених смугастих? А ще цікавіше, чи будуть фермери наступного року знову експериментувати з кавунами?



На закуску

Високі ціни першого півріччя, особливо в сегменті овочів-фруктів знову дозволили заробити. Ритейлу та іноземним агровиробникам.

Кілька цифр. Митна служба інформує, що за 7 місяців Україна витратила на імпортні овочі більше 206 мільйонів валюти. Завезли на внутрішній ринок майже 6,5 тис тонн картоплі на 12,6 млн USD. Заробили найбільше Азербайджан, Німеччина, Румунія. Помідорів - 96 тис тонн на 78 мільйонів. Найбільше виграли Туреччина (76% загального імпорту за 7 місяців), Польща, Нідерланди. Цибулі імпортували 51 тис тонн на 67 млн USD, на чому непогано підзаробили поляки, голландці, єгиптяни.

Моркви, ріпи, буряка, селери завезли 18 тис тонн на 31 млн, огірків - 21 тис тонн на 17,7 млн.



Що буде завтра?

Подейкують, що восени у фокусі уваги опиняться м’ясо, яйця. Попит є, логістика дорожчає, плюс зростає вартість електроенергії.

Якщо порівняти, то за рік найбільше стрибнула свинина - на 53 гривні за кілограм. За результатами липня маємо середню по Україні - 197,6 грн/кг.

Яловичина зросла в ціні на 23 гривні та пропонується по 223,5 грн/кг. М’ясо птиці (тушка) подорожчало на 10 гривень та зупинилося на позначці 90,37 грн/кг. Філе куряче - 153,56 грн/кг проти 133,6 грн/кг в липні 2022.

Навіть без осінніх очікувань ціни в м’ясо-молочному відділі подекуди вражають. Особливо варена ковбаса по 530 гривень/кг. Середня ціна на «варєнку» 200–300 гривень.

Так, серпень порадував зниженням цін на сезонні овочі. Подешевшали крупи, навіть сакральна гречка. Однак радість ця відносна, адже за кожним зниженням ціни неминуче приходить новий виток росту.

28.08.2023 Обсудить статью









НовостиНовости-ЭКОНОМИКА - Новости-АГРОБИЗНЕС - Новости-ПОТРЕБРЫНОК - Новости-КОМПАНИИ - Новости-ЗА РУБЕЖОМ - Новости-ДОСУГ
ПубликацииИтоги недели - Актуальная статья - Законодательство - Пресс-релизы - Анонсы - Досье - Семена - Бизнес-справка - Инфографика
ПодпискаАграрная неделя - Агрообзоры - Продукты
РекламаРеклама в журнале - Реклама на сайте
ПроектыСПЕЦПРОЕКТ МРИЯ - КЛУБ KUHN - ФОРУМ "AGRO-2013" - МОЛОЧНЫЙ МИР-2008 - УДОБРЕНИЯ-2010 - КОНКУРС. АГРОБАНК
СтатистикаПолевые работы - Запасы продовольствия
Для клиентовАгро Перспектива - Аграрная Неделя - «Агро Новости» Daily - «Зерно & Цены» - Агро+ «Зерно» - Агро+ «Зерно» (Monthly) - Агро+ «Масличные» - «Масличные & Цены» - Масличные (Monthly) - АГРО+ Молоко (Weekly) - «Молоко & Цены»  (Daily) - Агро+ «Сахар» - АГРО+ Молоко (Monthly) - «Сахар & Цены» - АГРО + Сахар (Monthly) - Агро+ «Мясо» - АГРО + Удобрения - Прайс Агро - Цены и торговля
АГРО ТВПЕРСПЕКТИВА - КРАЩИЙ ГОСПОДАР - СІЛЬСЬКИЙ ЧАС - АГРОКОНТРОЛЬ - МИНСЕЛЬХОЗ РОССИИ - ДРУГОЕ
О НАСО нас - Контакты - Наши вакансии - Новости сайта - Сервис сайта
2002 -2024 © ООО «Аграрика»
Все права защищены. Копирование и использование материалов разрешается
только с указанием гиперccылки на сайт www.agroperspectiva.com,
как на источник информации.