На главную страницу  На главную страницу     Поиск по сайту  Поиск по сайту     Написать письмо  Написать письмо     Карта сайта  Карта сайта
Агро Перспектива
Мы есть на: 
   
 


Главная > Публикации > Актуальная статья

НА НОВИЙ ЛАД

Державні дотації для виробників молока — це той смачний пиріг, від якого намагаються увірвати шмат усі, кому не лінь. А от самим виробникам не завжди перепадає: то поманять, а потім сховають, а якщо й дадуть, то або черствим, або лише крихти. Однак навіть це — краще, ніж нічого. Що принесе суперечливий закон №5416 та чого чекати від дотацій формату 2010?

Двічі в одну річку
Лише протягом останнього року двічі було припинено і невдовзі відновлено виплату дотацій виробникам молока. Збитки, понесені від першої зупинки, сягають 841 млн грн — такі цифри озвучують громадські аграрні об’єднання. Але збитки від грудневого припинення виплати дотацій, за словами фахівців, є значно вищими. Так, 1 грудня Конституційний суд оприлюднив рішення від 24 листопада 2009 року про визнання неконституційним закону України №922 від 4 лютого 2009 року «Про внесення змін до деяких законів України відносно попередження негативних наслідків впливу світової фінансової кризи на розвиток агропромислового комплексу».
Закон, визнаний неконституційним у цілому, містив низку норм, серед яких найважливішими для виробників молока та його переробників було продовження спеціального режиму стягнення ПДВ і фіксованого сільгоспподатку. Закономірно, що відсутність дотацій (хай і короткострокова) призвела до чергового підвищення ціни на молоко.
Адже останні три роки молочну галузь дотації хоча б частково, але підтримували. Так, завдяки чинності дотаційного механізму сільськогосподарські товаровиробники отримали від переробних підприємств 2006 року 975 млн грн, у 2007 — 1,6 млрд грн, у 2008 — 1,751 млрд.
Наслідки від призупинення виплати дотацій ще доведеться відчути і виробникам, і переробникам, і споживачам. «Першою ластівкою» став Білицький молочноконсервний завод (Полтавська область) — один із найбільших виробників згущеного молока в Україні. Причина — державний борг з виплати ПДВ.
«Підприємство зупинилося. Ніхто не міг собі уявити, що підприємство не отримає борг з ПДВ, і у нього не вистачатиме оборотних коштів. Сьогодні підприємство зупинилося. Люди в розпачі. Отримували хороші зарплати, набрали кредитів і тепер сидять без грошей», — констатує ситуацію губернатор Полтавської ОДА Валерій Асадчев. Якщо борг не буде виплачено, то, за словами Асадчева, підприємство переорієнтується на консервування овочів.

Протидія, або що далі — то гірше
Законом на закон — так у нашій державі звикли протидіяти будь-якій проблемі, тим самим ще більше ускладнюючи і без того непросту ситуацію. Законопроект №5416, зареєстрований народними депутатами Катериною Ващук, Миколою Присяжнюком та Іваном Кириленком було прийнято в обох читаннях. Відтепер, починаючи з Державного бюджету України на 2010 рік, сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м’ясо та м’ясопродукти у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м’ясо в живій вазі. Порядок нарахування, виплат і використання зазначених коштів визначається Кабінетом Міністрів України.
Крім того, така схема «діє без обмеження строку її застосування і призупиняється, коли у законі про державний бюджет на відповідний рік передбачено, що сума податку на додану вартість, яка сплачується до бюджету переробними підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м’ясо та м’ясопродукти, іншу продукцію переробки тварин і птиці, закуплених у живій вазі (шкури, субпродукти, м’ясо-кісткове борошно), спрямовується до спеціального фонду державного бюджету з подальшим використанням його на здійснення виплати доплат на одну корову, наявну на 1 січня відповідного року, на підставі довідок, виданих сільськими, селищними, міськими чи районними у містах радами… копії звіту про стан тваринництва (форма №24 (річна)) стосовно наявності корів, засвідчену органами державної статистики…» — зазначено в законі №5416.
Однак така схема дотацій не влаштовує ані аграріїв, ані переробників молока, які «протидіють» прийнятому закону шквалом словесних обурень, заяв, листів. І справді є за що. 

Підтримати «мертві душі»
Перехід до держдотацій виробників на одну корову, а не за кількість виробленого молока — перше, що викликає у представників молочної галузі сумніви і низку зауважень. Адже в такому разі дотації можуть отримувати власники так званих «мертвих душ» — фіктивних корів або ж корів, які не дають молока. «Нам абсолютно це незрозуміло. Адже корова може не доїтися… В інтересах більшості виробників було б правильно відстояти ту ж схему, яка працювала протягом багатьох років. Таким чином можна було б здешевити продукцію, давши заробити трохи більше тим же селянам», — стверджують в галузевій асоціації «Укрмолпром».
Експерти зазначають, що подібна норма — це дотація, насамперед, тваринництву загалом, а не молочному напрямку. Адже ніхто не може гарантувати, що корова, за яку аграрій отримає дотацію, дасть хоч 1 літр молока для молочної промисловості держави. До того ж, більша частина молока від виробників — господарств населення — не надходить на молокопереробні заводи. На думку представників асоціації «Укрмолпром», за кількість і якість молока треба платити.
Крім того, в документі немає стимулів для збільшення кількості надоїв і якості сировини, оскільки сума дотацій від цього не залежить. Водночас у законі №5416 чітко не виписано, що означає поняття «корова». А ще ж існують м’ясні породи корів, телята, нетелі, які не дають молока, але згідно з логікою закону, мають право на дотації. 
За словами представників галузі, новий закон знизить привабливість вирощування великої рогатої худоби і призведе до подальшого скорочення поголів’я та дефіциту молока.

Новий посередник
Не додає оптимізму те, що згідно з новим порядком дотації розподілятимуть не переробники молока і м’яса, як було раніше, а державний орган. Усім відомо, що там, де причетна держава зі своїми важелями впливу, бюрократизму та корупції ніяк не уникнути.
На цьому наголошують, насамперед, переробники, з чиїх кишень забиратиме зароблене цей державний орган. «Новий механізм пропонує переносити 25% вартості молока, що купується заводами, не на спецрахунки фермерів, як було раніше, а на якийсь державний спецфонд, який перераховуватиме аграріям кошти в ручному режимі. Все це призведе до корупції, несправедливим виплатам і затягуванням з виплатою дотацій», — зазначає Олександр Сіренко, директор ВАТ «Яготинський маслозавод». 
На думку Леоніда Козаченка, президента аграрної конфедерації, акумуляція засобів у спецфонді держбюджету для подальшого розподілу на одну корову, може призвести до ручного розподілу засобів чиновниками. «Передбачений у проекті закону централізований розподіл більше 2 млрд грн між 1,6 млн домогосподарств вимагає створення колосального адміністративного апарату, а також додаткових коштів на його утримання, що також стане сприятливою основою для корупції. Враховуючи це, є сумніви, що селяни взагалі отримають гроші», — зазначено у зверненні молочних підприємств і громадських організацій до народних депутатів.
Запропонована в законопроекті №5416 нова схема дотацій виробників молока і м’яса є корупційною, вважає Сергій Терьохін, народний депутат, голова Комітету з питань митної і податкової політики, чий законопроект на аналогічну тематику не був прийнятий ще в першому читанні. «Ця схема, за якої дотація надходитиме з бюджету до спеціального фонду, а потім розподілятиметься серед домогосподарств на одну корову, є корупційною. Я впевнений, що до людей ці гроші не дійдуть, вони будуть „з’їдені“ на етапі їх перерахування. Цілком імовірно, що ця норма може призвести до зменшення поголів’я молочної череди і об’ємів молока, які сьогодні виробляються в Україні», — заявляє Терьохін.
Глава Комітету з питань податкової і митної політики впевнений, що в цій ситуації для підтримки домогосподарств — виробників м’яса і молока — необхідний колишній механізм дотації, яку виплачували переробники домогосподарствам із акумульованого ними ПДВ.
«Ми добиватимемося внесення поправки до законопроекту, прийнятого в першому читанні 17 грудня, — про відновлення колишнього механізму, який працював понад 10 років, оскільки розуміємо, в якій складній ситуації опинилися зараз і виробники, і переробники молока. Новий механізм вигідний декільком підприємствам, але не можна ставити під загрозу всю галузь», — стверджує народний депутат Микола Катеринчук.
Але так і не добилися…

Та поки одні висловлюють обвинувачення і невдоволення щодо прийнятого закону №5416, а інші намагаються перевести дотаційні виплати на новий лад, виробники як були без дотацій, так без них і залишаються…

04.02.2010 Обсудить статью









НовостиНовости-ЭКОНОМИКА - Новости-АГРОБИЗНЕС - Новости-ПОТРЕБРЫНОК - Новости-КОМПАНИИ - Новости-ЗА РУБЕЖОМ - Новости-ДОСУГ
ПубликацииИтоги недели - Актуальная статья - Законодательство - Пресс-релизы - Анонсы - Досье - Семена - Бизнес-справка - Инфографика
ПодпискаАграрная неделя - Агрообзоры - Продукты
РекламаРеклама в журнале - Реклама на сайте
ПроектыСПЕЦПРОЕКТ МРИЯ - КЛУБ KUHN - ФОРУМ "AGRO-2013" - МОЛОЧНЫЙ МИР-2008 - УДОБРЕНИЯ-2010 - КОНКУРС. АГРОБАНК
СтатистикаПолевые работы - Запасы продовольствия
Для клиентовАгро Перспектива - Аграрная Неделя - «Агро Новости» Daily - «Зерно & Цены» - Агро+ «Зерно» - Агро+ «Зерно» (Monthly) - Агро+ «Масличные» - «Масличные & Цены» - Масличные (Monthly) - АГРО+ Молоко (Weekly) - «Молоко & Цены»  (Daily) - Агро+ «Сахар» - АГРО+ Молоко (Monthly) - «Сахар & Цены» - АГРО + Сахар (Monthly) - Агро+ «Мясо» - АГРО + Удобрения - Прайс Агро - Цены и торговля
АГРО ТВПЕРСПЕКТИВА - КРАЩИЙ ГОСПОДАР - СІЛЬСЬКИЙ ЧАС - АГРОКОНТРОЛЬ - МИНСЕЛЬХОЗ РОССИИ - ДРУГОЕ
О НАСО нас - Контакты - Наши вакансии - Новости сайта - Сервис сайта
2002 -2024 © ООО «Аграрика»
Все права защищены. Копирование и использование материалов разрешается
только с указанием гиперccылки на сайт www.agroperspectiva.com,
как на источник информации.