На главную страницу  На главную страницу     Поиск по сайту  Поиск по сайту     Написать письмо  Написать письмо     Карта сайта  Карта сайта
Агро Перспектива
Мы есть на: 
   
 


Олександр Захарчук. ІАЕ
Ринок насіння України: іноземці витісняють вітчизняне

Характерні риси ринків насіння озимої пшениці в Україні та озимого ячменю - щорічна експансію іноземної селекції, яка витісняє вітчизняну, а також низький рівень продажу кондиційного насіння у порівняння з країнами ЄС та іншими світовими лідерами. Такі вони реалії вітчизняного ринку насіння. Про сегмент пшениці та ячменю більш детально - завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Олександр Захарчук.

У світовому землеробстві спостерігається стабільне збільшення валових зборів зерна. Основною культурою, що є лідером за площами посіву та валових зборів у світовому виробництві, є пшениця. В Україні пшениця, насамперед, є основною продовольчою культурою, обсяги експорту якої невпинно зростають.

У 2021 році було вироблено та сертифіковано 120,9 тис тонн насіння озимої м’якої та твердої пшениці, що на 14,5% менше показника 2020 року у 141,4 тис тонн онн. З них насіння іноземної селекції ввезено 1,5 тис тонн онн, а також вироблено на території держави 43,5 тис тонн онн. Вітчизняне насінництво склало 75,9 тис тонн онн, тобто 63% від загальних обсягів виробництва. При цьому частка насіння вітчизняної селекції порівняно з 2020 роком зменшилася на 3,2%.

Для забезпечення посівних площ, що зайняті під виробничими посівами, потрібно 1,5-1,6 млн тонн насіння озимої пшениці. Якщо прийняти, що лише дві третини із виробленого кондиційного насіння буде реалізовано (середній показник продажу насіння насіннєвими установами НААН), то це становитиме близько 80,6 тис тонн , що складе лише 5,2% від загальної потреби. При цьому середньоєвропейський показник складає 50%.

Насіння озимої м’якої та твердої пшениці вітчизняної селекції представлено 269 сортами, що висівалися на полях сільськогосподарських товаровиробників. Іноземні сорти, становили 103 одиниць, у тому числі вирощені в межах України – 47 гібридів.

На ринку продажу насіння озимої м’якої та твердої пшениці у 2021 році працювали 235 вітчизняних та іноземних компаній, у тому числі 65 компаній займаються продажем насіння лише іноземної селекції.

Найбільше кондиційного насіння вітчизняної селекції виробляють у Харківській (17,4 тис тонн), Дніпропетровській (11,6 тис тонн), Одеській (10,7 тис тонн) , Полтавській (9,4 тис тонн) та Київській (5,4 тис тонн) областях.

Найбільше кондиційного насіння іноземної селекції виробляють у Тернопільській (16,2 тис тонн), Хмельницькій (9,9 тис тонн), Київській (3,9 тис тонн) та Запорізькій (3,3 тис тонн) областях. На Київщині найбільше сертифікованого іноземного насіння із за кордону – 1,1 тис тонн, тобто 73% від загального обсягу ввезеного насіння іноземної селекції.

З українських гібридів найкраще сертифікували для реалізації такі сорти:

Богдана (7707 т), виробник – Інститут фізіології рослин і генетики Національної академії наук України

Подолянка (4697 т), виробник – Інститут фізіології рослин і генетики НАН України
Мудрість Одеська (4011 т), виробник – Селекційно-генетичний інститут-Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення НААН України
Катруся Одеська (2338 т), виробник – Селекційно-генетичний інститут - Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення НААН України
Астарта (2064 т), виробник – Інститут фізіології рослин і генетики НАН України
Софія Київська (1867 т) – Інститут фізіології рослин і генетики НАН України
Ліга Одеська (1658 т), виробник – Селекційно-генетичний інститут-Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення
Краєвид (1658 т), виробник – Національний науковий центр «Інститут землеробства Національної академії аграрних наук»
Оранта Одеська (1657 т), виробник – Селекційно-генетичний інститут-Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення
Шестопалівка (1638 т), виробник – Приватне сільськогосподарське селекційно-дослідне підприємство «БОР»
Зиск (1401 т), виробник – Селекційно-генетичний інститут-Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення НААН України
Новосмуглянка (1231 т), виробник – Інститут фізіології рослин і генетики НАН України.

Найбільш поширеними сортами іноземної селекції під посів 2022 року були:

РЖТ Реформ (4637 т), виробник – РАЖТ 2н;
Скаген (1949 т), виробник – Заатен-Уніон ГмбХ;
Юлія (1899 т), виробник – Селген, а.с.;
Тобак (1884 т), виробник – Заатен-Уніон ГмБХ;
Кубус (1604 т), виробник – КВС Лохов ГмбХ;
Патрас (1546 т), виробник – Дойче Заатфеределунг АГ;
Артіст (1533 т), виробник – Дойче Заатфеределунг АГ;
Етана (1238 т), виробник – Дойче Заатфеределунг АГ;
КВС Джерсі (1083 т), виробник – КВС Лохов ГмбХ.

Останніми роками найбільш продуктивні високоврожайні сорти озимої пшениці пропонують Інститут фізіології рослин і генетики Національної академії наук України (м. Київ) та Селекційно-генетичний інститут – Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення Національної академії аграрних наук України (м. Одеса). Їхні сорти – Богдана, Подолянка, Новосмуглянка, Астарта, Мудрість Одеська, Катруся Одеська, Оранта Одеська – вже давно перевищили показник у 10 т з гектара.

Крім цього, загальновідомі високоврожайні сорти озимої пшениці іноземних виробників, які впевнено займають нішу у вітчизняному сільськогосподарському виробництві. Це, зокрема, компанії РАЖТ 2н (Франція), Нікерсон Інтернешнл Рісьорч СНС (Франція), Заатен Уніон Румунія Срл. (Румунія), Сейєт Плантефоредлінг І/С (Данія), Нордік Сід А/С (Данія), Дойче Заатфеределунг АГ (Німеччина) та Заатцухт Донау Гес.м.б.Х. &КоКГ (Австрія).

Найбільшим реалізатором насіння озимої м’якої та твердої пшениці є Приватне агропромислове підприємство «Агропродсервіс», яке сертифікувало на продаж в Україні 5,2 тис тонн . Їх частка  у загально сертифікованому насінні склала 4,2%.

На другому місці – ТОВ «Агрофірма ім. Довженка», там виробили та сертифікували 4,7 тис тонн насіння пшениці.

На третьому місці ТОВ «Агроцентр "Раївський», де виробили та сертифікували 4,5 тис тонн насіння.

До топ-10 реалізаторів цього виду агропродукції також увійшли ПП «Західний Буг» (3,3 тис тонн), СТОВ «Колос» (2,7 тис тонн ), ТОВ «Волочиськ-Агро» (2,4 тис тонн), ПСП «Україна» (2,3 тис тонн), СТОВ Агрофірма «Ольгопіль» (2,1 тис тонн), ТОВ «Житниця Слобожанщини» (2,05 тис тонн) та ТОВ «Агрокрай» (1,8 тис тонн сертифікованого насіння).

Торік під урожай 2022 року було вироблено та сертифіковано 20,4 тис тонн насіння озимого ячменю, з них: ввезено насіння іноземної селекції – 192 т, а також вироблено на території держави насіння іноземної селекції – 10,5 тис тонн . Вітчизняне насінництво склало 9,7 тис тонн , що на рівні 47,5% від загального результату. Частка насіння вітчизняної селекції за 2021 рік зменшилась порівняно з 2020 роком з 49,3% до 47,5%.

Озимий ячмінь вирощують в Україні як продовольчу, кормову й технічну культуру. Проте за обсягом використання його продукції в сільському господарстві він є однією з цінних зернофуражних культур, частка якої в балансі концентрованих кормів є досить значною. Зерно озимого ячменю, використовують як концентрований корм, навіть солому і полову, згодовують худобі у вигляді грубих кормів. Також зерно служить для виробництва круп та у пивоварній промисловості.

Для забезпечення посівних площ, що зайняті під виробничими посівами – близько 1,0 млн га – необхідно 220 тис тонн насіння ярого ячменю, зазначив він. Якщо прийняти, що лише дві третини із виробленого кондиційного насіння буде реалізовано, то це буде близько 13,6 тис тонн , що складає лише 6,2% від загальної потреби. При цьому середньоєвропейський показник складає 50%.

Насіння озимого ячменю вітчизняної та іноземної селекції представлені 46 сортами, що висівалися на полях сільськогосподарських товаровиробників. Іноземні сорти, становили 30 одиниць, в тому числі вирощені в межах України – 25 сортів. Вітчизняні сорти, становили 16 одиниць.

На ринку продажу насіння озимого ячменю у 2021 році працювало 95 вітчизняних та іноземних компаній.

З українських сортів найкраще реалізувалися сорти озимого ячменю, вироблені Селекційно-генетичним інститутом-Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення НААН – Дев’ятий вал (5658 т), Снігова королева (2016 т), Достойний (768 т) та Валькірія (741 тонн), а також МІП Статус (135 т) та Палладін Миронівський (120 т) Миронівського інституту пшениці імені В.М. Ремесла Національної академії аграрних наук України.

Останніми роками найбільш продуктивні високоврожайні сорти озимого ячменю пропонує Селекційно-генетичний інститут-Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення НААН (м. Одеса). Їхні сорти – Дев’ятий вал, Снігова королева, Достойний та Валькірія – становлять до 90% від загальних площ під посівами озимого ячменю української селекції.

Найбільш поширеними сортами іноземної селекції під посів 2022 року були:

Луран (1734 т), виробник – Осева Ексімпо Прага с.р.о.;
Лестер (963 т), виробник ? Селген, а.с.;
КВС Тенор (829 т), виробник – КВС Лохов ГмбХ;
Люсьєн (682 т), виробник – Заатен-Уніон ГмбХ;
Вутан (644 т), виробник – Сингента Кроп Проотекшн АГ;
Ізоцель (630 т), виробник ? Секобра речерчес С.А.С;
Хайлайт (628 т), виробник ? Дойче Заатфеределунг АГ;
Ханнелоре (598 т), виробник – Заатбау Лінц рег.Ген.м.б.х;
Майбріт (374 т), виробник – Заатен-Уніон ГмбХ.

Найбільшими реалізаторами насіння озимого ячменю є Приватне агропромислове підприємство «Агропродсервіс», яке сертифікувало на продаж в Україні 2035 т. Їх частка у загально сертифікованому насінні склала 10,0%.

На другому місці – ПСП «Україна», що виробила та сертифікувала 1238 т.

На третьому місці – ТОВ «Сингента», що виробила та сертифікувала 1049 т.

До топ-10 реалізаторів цього виду агропродукції також увійшли ТОВ «Рост Агро» (877 т), ТОВ «ПКЗ-АГРО» ? (818 т), ПП «Західний Буг» (767 т), Фермерське господарство «МТД» (650 т), ДП «Експериментальна база «Дачна» СГІ НЦНС (553 т), ТОВ «Агроцентр «Раївський» (515 т) та ДП «ДГ «Андріївське» ІВПіМ НААН» (478 т).

Ринкам насіння озимої пшениці та озимого ячменю в Україні притаманні одні й ті ж негативні риси. Серед негативних трендів – продовження щорічної експансії іноземної селекції, яка витісняє вітчизняну.Йосип ДОРОШ. НААН України. Як зберегти родючі українські чорноземи від деградації?

НовостиНовости-ЭКОНОМИКА - Новости-АГРОБИЗНЕС - Новости-ПОТРЕБРЫНОК - Новости-КОМПАНИИ - Новости-ЗА РУБЕЖОМ - Новости-ДОСУГ
ПубликацииИтоги недели - Актуальная статья - Законодательство - Пресс-релизы - Анонсы - Досье - Семена - Бизнес-справка - Инфографика
ПодпискаАграрная неделя - Агрообзоры - Продукты
РекламаРеклама в журнале - Реклама на сайте
ПроектыСПЕЦПРОЕКТ МРИЯ - КЛУБ KUHN - ФОРУМ "AGRO-2013" - МОЛОЧНЫЙ МИР-2008 - УДОБРЕНИЯ-2010 - КОНКУРС. АГРОБАНК
СтатистикаПолевые работы - Запасы продовольствия
Для клиентовАгро Перспектива - Аграрная Неделя - «Агро Новости» Daily - «Зерно & Цены» - Агро+ «Зерно» - Агро+ «Зерно» (Monthly) - Агро+ «Масличные» - «Масличные & Цены» - Масличные (Monthly) - АГРО+ Молоко (Weekly) - «Молоко & Цены»  (Daily) - Агро+ «Сахар» - АГРО+ Молоко (Monthly) - «Сахар & Цены» - АГРО + Сахар (Monthly) - Агро+ «Мясо» - АГРО + Удобрения - Прайс Агро - Цены и торговля
АГРО ТВПЕРСПЕКТИВА - КРАЩИЙ ГОСПОДАР - СІЛЬСЬКИЙ ЧАС - АГРОКОНТРОЛЬ - МИНСЕЛЬХОЗ РОССИИ - ДРУГОЕ
О НАСО нас - Контакты - Наши вакансии - Новости сайта - Сервис сайта
2002 -2024 © ООО «Аграрика»
Все права защищены. Копирование и использование материалов разрешается
только с указанием гиперccылки на сайт www.agroperspectiva.com,
как на источник информации.