На главную страницу  На главную страницу     Поиск по сайту  Поиск по сайту     Написать письмо  Написать письмо     Карта сайта  Карта сайта
Агро Перспектива
Мы есть на: 
   
 


Главная > Новости

Протягом 2023 інфляція стрімко сповільнилася: з 26,6% до 5,1% - НБУ

29.05.2024 22:28 «Агро Перспектива» (г. Киев) — Протягом 2023 року інфляція стрімко сповільнилася: з 26,6% до 5,1%, впритул наблизившись до цілі Національного банку (5%). Вагому роль у сповільненні інфляції відіграла послідовна монетарна політика, спрямована передусім на збереження курсової стійкості. Рівень міжнародних резервів, який завдяки зовнішньому фінансуванню у 2023 році збільшився на 42% до 40,5 млрд дол. США, дає можливість належним чином виконувати це завдання.

Важливою компонентою збереження курсової стійкості було підтримання центральним банком достатньої привабливості гривневих інструментів. Цьому, зокрема, сприяла послідовна та виважена процентна політика. Облікова ставка після її підвищення в червні 2022 року одразу на 15 в. п. до 25% залишалася незмінною до липня 2023 року й надалі знижувалася поступово, лише за формування належних передумов, та не підважила привабливість гривневих заощаджень. Крім того, з початку минулого року Національний банк застосував додаткові інструменти: суттєво підвищив та диференціював нормативи обов’язкового резервування, а також запровадив тримісячні депозитні сертифікати для банків із прив’язкою до успішності нарощування строкових гривневих депозитів населення строком від трьох місяців.

У результаті зростання ставок за строковими гривневими депозитами відчутно пришвидшилося впродовж першого півріччя 2023 року. Ці додаткові інструменти також дали змогу стримувати зниження ставок за довгостроковими гривневими інструментами після переходу до пом’якшення монетарної політики в липні 2023 року. Привабливість гривневих заощаджень на тлі зниження інфляційних очікувань посприяла зростанню довіри населення до гривні. У 2023 році річний темп приросту роздрібних строкових гривневих вкладів став рекордним за понад десятиліття (37,2%), що обмежувало попит на іноземну валюту. Незважаючи на повномасштабну війну, рівень доларизації депозитів населення знизився на 2,0 в. п.

Продуманий перехід до керованої гнучкості курсу в жовтні 2023 року не підважив зусилля Національного банку з підтримання привабливості гривневих заощаджень. Ситуація на валютному ринку залишалася контрольованою, водночас глибина валютного ринку з початку жовтня до кінця минулого року зросла втричі. Різницю між готівковим та офіційним курсом вдалося звести до мінімуму — 1–2% проти 10% на початку 2023 року. Обидва чинники збільшили стійкість валютного ринку до ситуативних факторів.

У 2023 році банківський сектор залишався стійким, операційно ефективним та добре капіталізованим, що підтвердила оцінка стійкості Національного банку. Банки отримали 83,2 млрд грн чистого прибутку та нарахували 76,6 млрд грн податку на прибуток за підвищеною ставкою 50%. Триває приплив коштів бізнесу та населення, у тому числі строкових, і ліквідність банків залишається високою. Зростає роздрібне та корпоративне кредитування, зокрема поза межами державних програм підтримки, чому сприяє зниження ставок.

З огляду на задовільний стан банківської системи для її подальшого зміцнення Національний банк поступово повертає «довоєнні» та впроваджує нові регуляторні вимоги до банків, зокрема задля успішної імплементації стандартів ЄС. За ініціативи НБУ розпочалася активна робота над Стратегією розвитку кредитування, вирішенням проблеми «воєнних» NPL, запровадженням повнофункціональної системи страхування воєнних ризиків. Їх реалізація стимулюватиме подальше нарощування кредитування.

Поліпшення безпекових умов на підконтрольній Україні території дало змогу надавачам небанківських фінансових послуг відновлювати свою діяльність. Загальний обсяг премій з ризикового страхування за 2023 рік зріс на 20%, а небанківські фінансові компанії надали на 70% більше позик населенню, ніж у 2022 році. Водночас триває системна робота з оздоровлення та забезпечення прозорості цього ринку. Кількість його учасників зменшилася, проте зростання обсягів активів свідчить про поліпшення якості.

Суттєвому підвищенню прозорості ринку сприяли перезавантаження регулювання ринку небанківських фінансових послуг та платіжного ринку завдяки новим законам про фінансові послуги, про страхування і про кредитні спілки та запровадження на законодавчому рівні принципів відповідального кредитування. Водночас Національний банк продовжував брати активну участь у процесах формування та реалізації державної санкційної політики, зокрема для уникнення впливу держави-агресора на фінансовий сектор.

В умовах повномасштабної війни та систематичних ударів агресора по критичній інфраструктурі, фінансова система України зберігає стійкість і стабільність, працює в безперервному режимі.

Фундамент такої стійкості забезпечила успішна реалізація проєкту POWER BANKING, мета якого — забезпечити безперебійну роботу банків навіть у критичних ситуаціях (у разі блекаутів, кібератак, чи, якщо немає зв’язку). Це понад 2 370 відділень в усіх регіонах України, обладнаних альтернативними джерелами енергії та резервними каналами зв’язку, що готові працювати та надавати фінансові послуги громадянам за будь-яких умов.

Ще одним важливим досягненням 2023 року став перехід на нове покоління системи електронних платежів Національного банку (СЕП). З 01 квітня 2023 року система почала функціонувати на базі міжнародного стандарту ISO 20022 та доступна для проведення міжбанківських платежів у цілодобовому режимі. Ураховуючи майбутню інтеграцію українського фінансового ринку з європейським, це, зокрема, є основою для приєднання нашої країни до Єдиної зони платежів у євро (SEPA).

Збереження макрофінансової стабільності на тлі поступового пом’якшення монетарної політики та валютних обмежень сприяло пожвавленню економічної активності та нарощуванню гривневого кредитування. У 2023 році реальний ВВП зріс на 5,3%, що значно перевищило очікування та більшість прогнозів як українських, так і іноземних інституцій.

В умовах відновлення активності бізнесу та поліпшення фінансового стану компаній у другому півріччі 2023 року після тривалої паузи пожвавилося й корпоративне гривневе кредитування. Із червня до грудня обсяги чистих гривневих корпоративних кредитів збільшилися на 7,7%. Обсяги чистого роздрібного гривневого кредитного портфеля збільшувалися три останніх квартали року поспіль, за 2023 рік зростання становило 20,3%.

У 2024 році Національний банк не збавлятиме темпів, серед його стратегічних завдань є:

збереження контролю за інфляційними процесами завдяки виваженій і послідовній монетарній політиці, забезпеченню привабливості гривневих активів та захисту курсової стійкості;

мобілізація зовнішніх і внутрішніх ресурсів для підтримання спроможності країни. Це передбачає як сприяння зростанню надходжень до бюджету та залученню необхідної міжнародної допомоги, так і подальший розвиток внутрішнього боргового ринку;

ретельна реалізація взятих на себе зобов’язань, зокрема перед МВФ і ЄС. Результативна робота, яка дасть змогу посилити стійкість нашої економіки та фінансового сектору, є найкращим аргументом для виконання зобов’язань з боку міжнародних партнерів;

подальше реформування фінансового сектору відповідно до євроінтеграційного вектора країни;

пом’якшення валютних обмежень та розвиток кредитування;

посилення санкційного тиску проти росії, подальший прогрес у питаннях використання заморожених російських активів на користь України та виходу міжнародних банків і корпорацій з російського ринку.

«2023 рік продемонстрував неймовірну стійкість та адаптивність української економіки і фінансового сектору. Цей рік Національний банк як регулятор та фінансова система загалом, учасники банківського та небанківського секторів, платіжного ринку пройшли з усвідомленням відповідальності перед державою та громадянами. Попри війну, Україна змогла перейти від стратегії виживання до стратегії відновлення, перевершивши будь-які очікування», — зазначає Голова Національного банку Андрій Пишний.

Незважаючи на повномасштабну війну, Національний банк залишається відданим своєму мандату із забезпечення цінової та фінансової стабільності як запоруки стійкого економічного зростання. Комплексні зусилля центрального банку у 2023 році дали змогу забезпечити макрофінансову стабільність, безперебійну роботу банківської системи та критичної інфраструктури ринків капіталу, подальший розвиток банківського та небанківського секторів, а також збільшити довіру українців до національної валюти. Усе це стало важливим підґрунтям для посилення економічної стійкості України.

Агро Перспектива

< РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE Все новости за
29.05.2024
Росія засекретила статистику виробництва бензину після атак на найбільші НПЗ >

22.06.2024  
09:03 Фермери, які працюють на прифронтових територіях, потребують фінансової допомоги - Мінагро
21.06.2024  
18:43 Мінекономіки запустило інформаційний портал про протимінну діяльність
18:37 Аграрії Харківщини – незламні люди, яким сьогодні необхідна більша підтримка
18:26 Умови для росту і розвитку зернових культур у другій декаді червня були переважно задовільними
18:21 Єврокомісія посилила вимоги до українських перевізників у межах транспортного безвізу
18:21 Трейдери закликають Зеленського та уряд призупинити впровадження механізму мінімальних експортних цін на зерно
16:11 Аграрії України зібрали 48 тис тонн зерна-2024
15:57 Малий і середній бізнес може отримати грант на розвиток власного експорту в сумі до EUR40 тис. - Мінекономіки
15:55 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
15:49 З початку повномасштабної війни Україна залучила $85,4 мільярда міжнародної допомоги
15:47 Транспортний і торговельний «безвізи» мають працювати на постійній основі - Шмигаль
15:45 Уряд затвердив програму для посилення стійкості енергосистеми на 759 мільйонів
15:31 За матеріалами Бюро економічної безпеки до держбюджету відшкодовано понад 6 млн грн несплачених податків
11:36 Пшеничні котирування в Чикаго знизилися до рівня 2-місячного мінімуму на тлі зниження побоювань з приводу глобальної пропозиції пшениці після підвищення оцінок виробництва в Росії та Аргентині
11:36 БЕБ на Одещині забезпечило відшкодування 4,6 млн грн несплачених податків експортером соняшникової олії
20.06.2024  
17:47 Детективи БЕБ на Київщині викрили посадовця територіальної громади, який завдав понад 93 млн грн збитків державному бюджету
16:03 Зростання ВВП в Україні в травні сповільнилося до 3,7%, за 5 міс. - до 4,3% - перша віцепрем'єрка
13:48 За матеріалами БЕБ судитимуть волинянина, який продавав авто завезені під виглядом допомоги для ЗСУ
12:45 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
12:05 Мінагрополітики та Японське агентство міжнародного співробітництва розпочинають проєкт з розвитку малого садівництва
11:58 ЄС погодив на рівні постпредів 14-й пакет санкцій проти РФ
11:52 Котирування пшениці в Парижі трохи зросли на технічних покупках контрактів та відсутності торгів у Чикаго
11:11 Фахівці та науковці шукають шляхи вирішення проблем Дністра та Дністровського водосховища - Мінагро
11:08 Фонд держмайна продає Бджільнянський спиртовий завод за 68,5 млн грн
10:47 БЕБ на Полтавщині скерувало до суду справу щодо підпільного цеху з пошиття брендового одягу
19.06.2024  
16:12 Бюро економічної безпеки припинило незаконну діяльність чотирьох гральних закладів на Київщині
16:08 БЕБ на Буковині упередило неефективне використання понад 900 мільйонів гривень бюджетних коштів
14:20 НБУ зафіксував зростання макроекономічного ризику та ризику капіталу у звіті про фінстабільність
14:15 Війна та брак персоналу є основними ризиками для банківської системи - НБУ
13:57 Після двох років великої війни Україні вдалося вирівняти ринковий баланс виробництва та експорту агрокультур - Мінагро
13:47 Урожай зерна в Україні в 2024 скоротиться до 56 млн тонн - Мінагро
11:21 "Контінентал Фармерз Груп" у 2023 році інвестував у розширення виробництва в Україні EUR60 млн
11:18 На Закарпатті судитимуть колишнього голову селищної ради за незаконне виведення 85 соток землі з комунальної власності
11:15 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
07:36 МОЗ заявило, що українці зловживають сіллю
06:45 Уряд розширює кредитну програму «5-7-9»
06:27 Рада посилила правила регулювання тютюнового та алкогольного ринків
06:25 Держпродспоживслужба спільно з Мінцифри та ЦГЗ розпочали цифровізацію сфери виробництва та імпорту тютюну
06:15 Дозвіл на експорт молочної продукції до ЄС мають 59 українських компаній - Мінагро
05:28 Прямі збитки агросектору від початку великої війни - понад 10 млрд доларів - Мінагро
05:05 Рада підтримала законодавчі ініціативи щодо залучення інвестицій у розвиток галузі рибного господарства
18.06.2024  
20:25 Рада ухвалила закон про «клуб білого бізнесу»
19:30 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
19:20 NovaPay домовився з МХП про посередництво у виплаті коштів за оренду паїв
19:09 Поглиблення співпраці в молочній галузі між Україною та Польщею – пріоритет Мінагрополітики
18:18 Рада підтримала податкові пільги на імпорт запчастин для машин розмінування
17:55 В Україні планують створити Національну установу розвитку
16:17 У Києві Бюро економічної безпеки викрило підпільний цех з незаконного виготовлення алкоголю
16:15 В Україні за п'ять місяців 2024 приватизували 181 об’єкт
16:07 Зеленський підписав закон про єдину роумінгову зону з ЄС

НовостиНовости-ЭКОНОМИКА - Новости-АГРОБИЗНЕС - Новости-ПОТРЕБРЫНОК - Новости-КОМПАНИИ - Новости-ЗА РУБЕЖОМ - Новости-ДОСУГ
ПубликацииИтоги недели - Актуальная статья - Законодательство - Пресс-релизы - Анонсы - Досье - Семена - Бизнес-справка - Инфографика
ПодпискаАграрная неделя - Агрообзоры - Продукты
РекламаРеклама в журнале - Реклама на сайте
ПроектыСПЕЦПРОЕКТ МРИЯ - КЛУБ KUHN - ФОРУМ "AGRO-2013" - МОЛОЧНЫЙ МИР-2008 - УДОБРЕНИЯ-2010 - КОНКУРС. АГРОБАНК
СтатистикаПолевые работы - Запасы продовольствия
Для клиентовАгро Перспектива - Аграрная Неделя - «Агро Новости» Daily - «Зерно & Цены» - Агро+ «Зерно» - Агро+ «Зерно» (Monthly) - Агро+ «Масличные» - «Масличные & Цены» - Масличные (Monthly) - АГРО+ Молоко (Weekly) - «Молоко & Цены»  (Daily) - Агро+ «Сахар» - АГРО+ Молоко (Monthly) - «Сахар & Цены» - АГРО + Сахар (Monthly) - Агро+ «Мясо» - АГРО + Удобрения - Прайс Агро - Цены и торговля
АГРО ТВПЕРСПЕКТИВА - КРАЩИЙ ГОСПОДАР - СІЛЬСЬКИЙ ЧАС - АГРОКОНТРОЛЬ - МИНСЕЛЬХОЗ РОССИИ - ДРУГОЕ
О НАСО нас - Контакты - Наши вакансии - Новости сайта - Сервис сайта
2002 -2024 © ООО «Аграрика»
Все права защищены. Копирование и использование материалов разрешается
только с указанием гиперccылки на сайт www.agroperspectiva.com,
как на источник информации.