Українські та норвезькі науковці поглиблюють співпрацю у водах Антарктики
30 січня 2025 року в бухті Marshall Південних Оркнейських островів, у водах Антарктики (зона відповідальності ККАМЛР Комісії зі збереження морських живих ресурсів Антарктики), на борт українського рибальського судна РКТС «MORE SODRUZHESTVA» з борту норвезького судна «Antarctic Provider» прибула група вчених з Норвегії, які здійснюють комплекс науково-дослідних робіт щодо оцінки ресурсів антарктичного криля у статистичному районі ФАО 48.
П’ять спеціалістів із роботи з гідроакустичними приладами та програмами, під керівництвом д-ра Бйорна Крафта, виконали калібрування гідроакустичного обладнання Simrad ES 80, із випромінювачами частотою 38 кГц, 120 кГц та 200 кГц, що встановлено на РКТС «MORE SODRUZHESTVA». З боку Інституту рибного господарства, екології моря та океанографії Держрибагентства виконання цієї роботи забезпечував науковий співробітник Віктор Подгорний.
Цю роботу було проведено з метою допомоги Україні підготуватися до виконання наукової програми акустично-тралової зйомки крижаної риби у підрайоні 48.2, проведення якої заплановано на промисловий сезон 20252026 років.
Незважаючи на те, що робота виконувалася у складних умовах Антарктики та під час бункерування, коли два судна були пришвартовані одне до одного за допомогою канатів, і між їхніми бортами знаходилися кранці, калібрувальну сферу вдалося помістити під випромінювачами та записати дані акустичного сигналу для подальшого аналізу.
Слід зазначити, що д-р Бйорн Крафт є керівником багатьох наукових програм Норвегії у водах Антарктики. Зокрема, під його керівництвом була виконана міжнародна програма у 20182019 роках із вивчення антарктичного криля у Південному океані. Тоді Україна теж брала участь у виконанні цієї програми частина великого обстеження виконувалася на РКТС «MORE SODRUZHESTVA».