На главную страницу  На главную страницу     Поиск по сайту  Поиск по сайту     Написать письмо  Написать письмо     Карта сайта  Карта сайта
Агро Перспектива
Мы есть на: 
   
 


АЛЕКСАНДР МАСЛАК. ДИРЕКТОР ДЕПАРТАМЕНТА АПК СУМСКОЙ ОГА

О РЕЗУЛЬТАТАХ РАБОТЫ АГРАРНОГО СЕКТОРА

Які основні результати роботи АПК регіону за 2020 рік. Наскільки рік, що минає, був вдалий, які основні досягнення в галузі Вам би хотілося відзначити?

Агропромисловий комплекс Сумщини належить до провідних галузей економіки області, стан справ в якій впливає на рівень і якість життя населення, стабільну роботу галузей, що споживають сільськогосподарську продукцію та формують експортний потенціал регіону.
У січні-листопаді 2020 року індекс сільськогосподарської продукції в усіх категоріях господарств Сумської області становив 103,6% до відповідного періоду 2019 року, в тому числі в сільськогосподарських підприємствах області – 104,9%, господарствах населення – 99,2%. За темпом виробництва валової продукції Сумщина посіла 1 місце серед регіонів України і тримає належне місце в рейтингу областей за цим показником другий місяць поспіль.
У галузі рослинництва індекс сільськогосподарської продукції становив 104,5% до відповідного періоду 2019 року. Згідно з попередніми статистичними даними, станом на 01.12.2020 зернові та зернобобові культури в області обмолочено на площі 670,7 тис. гектарів, намолочено 4 856 тис. тонн зерна, що на 9,4 % більше проти відповідного періоду минулого року. Середня врожайність при цьому становила 72,4 ц/га, що на 7,2 ц/га вище відповідного періоду 2019 року. При цьому Сумщина посідає перше місце серед регіонів України за врожайністю зернових та зернобобових культур, друге ? за врожайністю кукурудзи на зерно (87,0 ц/га) та п’яте ? за валовим виробництвом зерна. На площі 278,2 тис. гектарів зібрано 900 тис. тонн соняшнику (5 місце серед регіонів України) при врожайності 32,3 ц/га. Це рекордний показник за увесь час вирощування цієї культури на Сумщині.
У галузі тваринництва індекс сільськогосподарської продукції становив 97,7% до відповідного періоду 2019 року. За січень-листопад 2020 року в усіх категоріях господарств Сумської області збільшилося, порівняно з початком 2020 року, поголів’я: великої рогатої худоби – на 1,9 тис. голів (на 1,4%), овець та кіз – на 3 тис. голів (на 7,9%). Серед сільськогосподарських підприємств регіонів України Сумщина по чисельності поголів’я великої рогатої худоби, в тому числі корів займає 7 місце, по валовому виробництву молока – 8 місце.

Наразі знову аграрна спільнота обговорює питання відновлення аграрного відомства. На Вашу думку, чи потрібне аграрне міністерство в України, які мають бути його основні функції?

В Україні наступного року збираються відновити міністерство аграрної політики. 17 грудня Верховна Рада підтримала призначення Романа Лещенка на посаду Міністра аграрної політики. 
Оскільки Україна — це аграрна держава, то Міністерство аграрної політики потрібне. Профільна установа повинна лобіювати інтереси сільгоспвиробників на нових ринках, зосередитись на розвитку кооперації та приділити увагу дорадництву. Ці речі важливі для середнього і малого агровиробника.
Країна, в якій сільськогосподарська галузь формує 20% ВВП, а частка валютної виручки становить близько 40%, повинна мати профільний орган виконавчої влади. Наявність профільного Міністерства дає галузі власне представництво на рівні уряду та дозволяє краще представляти інтереси країни на міжнародній арені.
Міністерство аграрної політики та продовольства має бути відновлене з повноцінним функціоналом найближчим часом. Зважаючи на глобальні економічні ризики, нестабільність ситуації у зв’язку з пандемією коронавірусу та інші виклики, окреме міністерство, має відповідати за формування та реалізацію аграрної політики, необхідне не лише галузі АПК, але й всій економіці України.
Серед основних завдань Міністерства має бути розвиток сільських територій, малого та сімейного фермерства, адаптація до міжнародних стандартів, наближення вітчизняного законодавства до європейських норм у сфері санітарних та фітосанітарних заходів, розвиток агротехнологій, поглиблення переробки, розвиток тваринництва, рослинництва, зрошення та родючості ґрунтів, приватизація держаних підприємств, кооперація.
Потрібно розробляти та реалізовувати ефективні освітні програми для сільського населення, а також фермерів. 
Ми на порозі відкриття ринку землі, яке потребує залучення та координації великої кількості фахівців. Ринок землі має сенс, адже він сприятиме гармонійному розвитку села та сільських територій.
Адже агропродовольчий сектор та сільське господарство є життєво важливими для забезпечення економічного зростання продовольчої безпеки, стабільності національної валюти, соціального захисту населення та розвитку сільських територій.

Наскільки область готова до відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення? Чи багато є спірних земель?

Одним з основних ресурсів Сумщини є земля. Загальна площа сільськогосподарських угідь області становить 1,7 млн. гектарів, з них 1,2 млн. гектарів – рілля.
Сумщина належить до аграрних регіонів України, займає провідні позиції з виробництва зерна, олійного насіння в Україні та має потенціал для подальшого розвитку аграрного сектору.
Адміністративно-територіальна реформа, що триває на Сумщині поєднується із реформою земельних відносин.
Об’єднані територіальні громади отримують в розпорядження землі сільськогосподарського призначення державної форми власності та в подальшому будуть не тільки отримувати надходження до місцевих бюджетів від використання таких земель, а й розпоряджатися ними, що підвищить ефективність їх використання.
За підсумками 2018 року об’єднані територіальні громади Сумщини отримали 73,9 тис. га земель сільськогосподарського призначення державної форми власності.
Наразі на Сумщині завершено черговий етап передачі таких земель сільським, селищним, міським радам. Станом на 16 грудня 47 сільським, селищним, міським радам передано 113,2 тис. га земель сільськогосподарського призначення.
Загалом земель сільськогосподарського призначення державної форми власності передано сільським, селищним, міським радам 187,1 тис. га.
За 2020 рік земель, що передані у приватну власність для ведення особистого селянського господарства нараховують в межах 109,7 тис. га, (2019 р. – 13,1 тис. га), яких отримали 5867 осіб, (2019 р. – 6679 осіб), для садівництва – 23,0 тис. га, (2019 р. – 20,77 тис. га), отримувачів – 229 осіб, (2019 р. – 204 осіб). Для ведення фермерського господарства у 2020 р земельні ділянки не передавались, у 2019 р.– 3,5 га 1 особі.

Яка середня врожайність кукурудзи в регіоні. Ваше бачення структури посівних площ у регіоні на найближчі 5 років?

Згідно з статистичними даними станом на 01.12.2020 зернові та зернобобові культури в області обмолочено на площі 670,9 тис. гектарів. Зібрано майже 4,9 млн тонн зерна, що є рекордним показником за всю історію Сумщини. Середня урожайність при цьому становить 72,4 ц/га, що на 7,2 ц/га вище відповідного періоду 2019 року.
За підсумками збирання Сумщина посідає перше місце серед регіонів України за урожайністю зернових та зернобобових культур, п’яте ? за урожайністю кукурудзи на зерно (87,1 ц/га) та третє ? за валовим виробництвом зерна.
У 2020 році в області зібрано 1,1 млн тонн олійних культур, що є також рекордним показником області. В тому числі із площі 278,2 тис. гектарів зібрано 900 тис. тонн соняшнику (5 місце серед регіонів України) при урожайності 32,3 ц/га (2 місце серед регіонів України). Це також рекордний показник.
Щодо структури посівних площ, останні роки вона майже не змінна. Посівна площа по області в усіх категоріях господарств у 2020 році становила 1 188 тис. га, що на 1,4% більше проти минулорічного показника. В структурі посівів сільськогосподарських культур, майже 60% займають зернові та зернобобові культури, із них пшениця – 15 %. Технічні культури становлять – 30 %, в тому числі соняшник – 23%, соя – 6%. Картопля та овочі складають лише 6%, та кормові культури – 5,5%.
Під кукурудзою на зерно знаходиться третина посівної площі області, а саме вони становили 439 тис. га, що на 8% більше проти 2019 року. Значно зросли площі під соняшником, так у 2020 році вони під цією культурою було 276 тис. га, вони склали майже 25 % у структурі загальних посівів та збільшились у порівнянні з 2019 роком на 20%. Проте зменшились площі під соєю, які становили 71,6 тис. га (менше на 32% проти минулорічного показника).
На наступні роки при вирощуванні цих сільськогосподарських культур значних змін не відбудеться. В останні роки значно впливають на вирощування основних сільськогосподарських культур зміни погодньо-кліматичних умов.

Оцініть стан озимини в регіоні на поточний момент. Наскільки погодні умови сприяють/загрожують перезимівлі озимини.

За оперативними даними Департаменту агропромислового розвитку Сумської обласної державної адміністрації агропідприємствами усіх форм власності площі озимих зернових та зернобобових культур урожаю 2021 року становлять 145,5 тис. га, в тому числі: пшениці посіяно 140,6 тис. га, жита – 3,8 тис. га, ячменю – 1,1 тис. га. Крім того, посіяно озимого ріпаку на площі 8,5 тис. га, що на 2,7 тис. га менше проти минулого року.
Згідно з моніторингом стану посівів озимих культур встановлено, що сходи отримано на 100% посіяних площ. З них в доброму та задовільному стані знаходяться 80% площ, у слабкому та зрідженому – 20%.
За даними Інституту сільського господарства Північного Сходу час припинення осінньої вегетації відмічено 10 листопада. Вміст цукрів у вузлах кущення пшениці, в рослинах оптимальних строків сівби становить 22 - 24%, що є менше за оптимальне і біологічно можливе значення перед зимовим періодом на 9-10%. Для визначення життєздатності рослин озимих культур буде проведено відбір монолітів 25 січня 2021 року.
В умовах температурного режиму від +1 до -5 С, загроза посівам відсутня.
Подальший стан посівів буде залежати від сприятливості погодних умов перезимівлі озимих культур.

Скільки інвестиційних проектів (пов’язаних з АПК) реалізується в області?

З метою сприяння розвитку агропромислового комплексу та сільських територій області станом на 01.12.2020 залучено понад 1,7 млрд гривень інвестицій, або 105,7% до відповідного періоду 2019 року. Найбільше інвестицій залучено в розвиток інфраструктури (778,5 млн гривень, або 141,4% до прогнозованого на 2020 рік), придбання сільськогосподарської техніки (721,9 млн гривень (93,3%).
Роботи проводилися по 37 інвестиційних проєктах. Як приклад, у липні (10.07.) 2020 року введено в дію першу чергу елеватора Середино-Будського району потужністю 28 тис. тонн (прогнозована загальна потужність елеватора – 112 тис. тонн), додаткові ємності елеватора потужністю 27 тис. тонн (м. Глухів). Введено в дію міні елеватори (потужність – 5 тис. тонн) та (потужність – 3 тис. тонн) Великописарівського району. До кінця 2020 року планується завершення будівництва додаткових ємностей потужністю120 тис. тонн елеватора (м. Кролевець). У Глухівському районі проводяться роботи з будівництва доїльного залу потужністю 500 голів корів. У Конотопському районі проведено реконструкцію тваринницького приміщення потужністю 400 голів вартістю 14,1 млн гривень, у Сумському районі проведено реконструкцію приміщення для утримання птиці потужністю 43 тис. голів вартістю 49,4 млн гривень.
Одним з найбільш привабливих інвестиційних об’єктів Сумщини, які зазначені в проекті Стратегії регіонального розвитку Сумської області на 2021-2027 роки, є будівництво елеватора потужністю 100 тис. тонн у с. В’язове Конотопського району, введення в дію якого планується в 2021 році. Проектна потужність елеватора – 100 тис. тонн одночасного зберігання зернових. Орієнтовна вартість – 440 млн гривень. Очікується створення 100 нових робочих місць.
Також у 2021 році очікується введення в дію (м. Ромни) олійно-екстракційного заводу з переробки олійного насіння потужністю 600 тонн за добу, будівництво якого розпочалося в 2016 році. Орієнтовна загальна вартість заводу – 150 млн гривень. У м. Шостка в 2021 році планується розпочати будівництво елеватора потужністю 40 тис. тонн, орієнтовна вартість – 100 млн гривень, очікується створення 36 нових робочих місць. Також у Конотопському районі планується розпочати в 2021 році будівництво елеватора загальною потужністю 136 тис. тонн, орієнтовна вартість – 250 млн гривень, очікується створення 60 нових робочих місць.

Які основні завдання Департаменту на 2021 рік?

Агропромисловий комплекс Сумщини належить до провідних галузей економіки області, який впливає на рівень і якість життя населення, стабільну роботу галузей, що споживають сільськогосподарську продукцію, має достатній людський та природній потенціал для розвитку.
Розроблена Програма розвитку агропромислового комплексу Сумської області на період до 2027 року, яка спрямована на реалізацію завдань Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 05 серпня 2020 р. № 695, Стратегії регіонального розвитку Сумської області на період до 2027 року та Плану заходів з її реалізації на 2021-2023 роки.
Метою Програми є створення умов для збільшення обсягів виробництва якісної та безпечної сільськогосподарської продукції, реєстрації та розвитку фермерських (сімейних фермерських) господарств, популяризації виробництва і споживання місцевої сільськогосподарської продукції та продовольства.

Зазначена Програма передбачає:
1) підвищення ефективності використання земель державної та комунальної форми власності, не успадкованих та не витребуваних земельних ділянок (часток/паїв);
2) збільшення виробництва якісної та безпечної сільськогосподарської продукції;
3) створення нових та розвитку діючих фермерських, сімейних фермерських господарств
4) популяризацію виробництва і споживання місцевої сільськогосподарської продукції та продовольства
5) інформаційно-консультаційне забезпечення суб’єктів господарювання аграрного сектору регіону
6) проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи з питань реалізації державної та регіональної політики.

Завдання Програми передбачається вирішити шляхом:
1) реалізації її завдань та заходів органами місцевого самоврядування, структурними підрозділами Сумської обласної державної адміністрації, територіальними органами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади в Сумській області;
2) часткового відшкодування суб’єктам господарювання витрат, пов’язаних із сільськогосподарською діяльністю, а саме:
витрат на отримання сертифікату відповідності виробництва органічної продукції у рослинництві, тваринництві та при переробці сільськогосподарської продукції;
витрат за збереження та утримання генофонду у стадах існуючих лебединської та української бурої молочної порід великої рогатої худоби;
витрат за придбані для власного користування нові установки індивідуального доїння (доїльний апарат), машини та обладнання для первинної обробки молока вітчизняного виробництва;
надання фінансової підтримки:
на поворотній основі для реалізації бізнес-планів позичальників, відповідно до видів діяльності;
для підтримки сільськогосподарської дорадчої діяльності;
на виплату дотації за посівні площі конопель.

Виконання Програми розвитку агропромислового комплексу Сумської області на період до 2027 року надасть змогу:
збільшити виробництво сільськогосподарської продукції на період до 2027 року на 1,3 % щороку;
сприяти створенню 350 нових фермерських господарств, сімейних фермерських господарств;
сприяти створенню 50 нових сільськогосподарських кооперативів;
створити умови для залучення фінансових ресурсів, необхідних для оновлення та модернізації виробничих фондів.

Орієнтовний обсяг фінансування на весь період дії Програми за рахунок обласного бюджету становить 52,41 млн гривень.




ОЛЕГ ОМЕЛЯНЮК. Директор департаменту розвитку промисловості та АПК Хмельницької ОДА
ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ АПК ХМЕЛЬНИЧЧИНИ









НовостиНовости-ЭКОНОМИКА - Новости-АГРОБИЗНЕС - Новости-ПОТРЕБРЫНОК - Новости-КОМПАНИИ - Новости-ЗА РУБЕЖОМ - Новости-ДОСУГ
ПубликацииИтоги недели - Актуальная статья - Законодательство - Пресс-релизы - Анонсы - Досье - Семена - Бизнес-справка - Инфографика
ПодпискаАграрная неделя - Агрообзоры - Продукты
РекламаРеклама в журнале - Реклама на сайте
ПроектыСПЕЦПРОЕКТ МРИЯ - КЛУБ KUHN - ФОРУМ "AGRO-2013" - МОЛОЧНЫЙ МИР-2008 - УДОБРЕНИЯ-2010 - КОНКУРС. АГРОБАНК
СтатистикаПолевые работы - Запасы продовольствия
Для клиентовАгро Перспектива - Аграрная Неделя - «Агро Новости» Daily - «Зерно & Цены» - Агро+ «Зерно» - Агро+ «Зерно» (Monthly) - Агро+ «Масличные» - «Масличные & Цены» - Масличные (Monthly) - АГРО+ Молоко (Weekly) - «Молоко & Цены»  (Daily) - Агро+ «Сахар» - АГРО+ Молоко (Monthly) - «Сахар & Цены» - АГРО + Сахар (Monthly) - Агро+ «Мясо» - АГРО + Удобрения - Прайс Агро - Цены и торговля
АГРО ТВПЕРСПЕКТИВА - КРАЩИЙ ГОСПОДАР - СІЛЬСЬКИЙ ЧАС - АГРОКОНТРОЛЬ - МИНСЕЛЬХОЗ РОССИИ - ДРУГОЕ
О НАСО нас - Контакты - Наши вакансии - Новости сайта - Сервис сайта
2002 -2024 © ООО «Аграрика»
Все права защищены. Копирование и использование материалов разрешается
только с указанием гиперccылки на сайт www.agroperspectiva.com,
как на источник информации.