На главную страницу  На главную страницу     Поиск по сайту  Поиск по сайту     Написать письмо  Написать письмо     Карта сайта  Карта сайта
Агро Перспектива
Мы есть на: 
   
 


Главная > Публикации > Актуальная статья

ГРА НА ПІДНІМАННЯ

Підвищення цін на гречку напередодні та після новорічних свят набуло різких обертів. І зовсім не через святковий ажіотаж, як це пояснював міністр Присяжнюк. Адже свята минули, а ціни ще більше підвищились. Та й навряд чи хтось готував гречану кашу до святкового столу. Проте, якщо ціни й надалі зростатимуть, то гречка на столі стане справжнім святом.

Регіони б’ють рекорди
Звістки про активне підвищення цін на гречку долітають звідусіль. Тільки й чути що про гречку.
Скажімо, в кримських супермаркетах лише за тиждень гречана крупа подорожчала на 4 грн — до 19–20 грн за кілограм. І це стало повною несподіванкою для продавців, адже постачальники не повідомили заздалегідь про прийдешнє подорожчання. Разом з тим, за інформацією Головуправління статистики в АРК, в першій декаді січня середня вартість гречки по Сімферополю була 13,52 грн/кг, проте вже в другій декаді місяця відбулося різке подорожчання крупи — до 18–21 грн.
Гречка нині є лідером зі зростання цін на продукти харчування в Чернівецькій області. Як повідомили в обласній Дежінспекції з контролю за цінами, постачальники з інших регіонів знову підвищили ціни. Так, в одного з них гуртова ціна кілограма крупи зросла з 11 до 13 грн. Тобто, з урахування усіх витрат і націнок, уроздріб кілограм такої крупи коштує не менше 15,5 грн. А з врахуванням упаковки — приблизно 17 грн. Тим часом у супермаркетах вона коштує вже 18 грн/кг і більше.
У Полтавській області ситуація не краща. Знайомі з Кременчука розповідають, що в місті ціна за кілограм гречки коливається від 16 грн 40 коп. до 26 гривень. До речі, ціна в 26 грн з’явилася після того, як у ЗМІ з’явилася новина про те, що на київській Троєщині знайдено гречку за 25 грн/кг.
Держінспекція з контролю за цінами в Полтавській області вже почала перевірки обґрунтованості цін на гречку. Однак, як кажуть, в інспекції, оптових постачальників гречки в області немає — всю її везуть з інших областей. А великі торгові мережі, наприклад, теж зареєстровані не на Полтавщині, а отже і ціна формується за межами області.
У Києві ціни на гречку таки вражають. У деяких супермаркетах дешевшої за 20–21 грн гречки і справді не знайдеш. На ринку ще можна придбати кілограм вагової гречки за 16–17 грн. Ціни 25–26 грн/кг поки нечасті гості в торговельних мережах.
Регіони, де вирощують гречку, є стабільнішими в ціновій політиці. Так, наприклад, у Харківській області торговці мають можливість купити гречку безпосередньо у виробників. Як повідомив голова Харківської облдержадміністрації Михайло Добкін, великі торгові мережі Харкова зможуть закупити гречку за оптовою ціною, з тим, щоб реалізувати її з мінімальною надбавкою. Він зазначив, що днями розмовляв з керівником однієї з найбільших компаній, яка сьогодні має 3 тис. 200 тонн гречки на складах. «По-перше, я звернувся до нього з проханням, щоб ця гречка не виїхала за межі Харківської області, і він дав мені обіцянку, що не буде вивезено жодної тонни. По-друге, ми домовилися про реалізацію цієї гречки через ту соціальну мережу, яка створена сьогодні практично у всіх великих торгових центрах м.Харкова. Ми зв’яжемо безпосередньо власників торгових центрів з цією агрофірмою для того, щоб вони могли гречку без посередників придбати за оптовою ціною — вона зараз становить близько 13 грн — і з мінімальною націнкою реалізовувати через цю торгову мережу», — заявив Добкін.
Голова ХОДА додав, що інші розглянуті варіанти виявилися менш вигідними: «Якщо брати закупівельні ціни того ж Китаю, то на кордоні гречка коштує 2 долари — це 16 гривень. Плюс розмитнення та інші обов’язкові платежі, — і вона вийде в закупівельній ціні дорожче, ніж її можна купити зараз».
У інших регіонах ситуація з цінами на гречку схожа — ростуть і ростуть. Але це відбувається не лише в Україні. Про небувале зростання цін у 3–4 рази пишуть також російські видання.

Заварили кашу
Чому різко зростають ціни на гречку, існують різні думки. Мало посіяли, мало зібрали — от головна причина високих цін на гречку. І справді, за підсумками 2010-го року зібрано 133,7 тис. тонн. А потреба — більше 200 тис. тонн, тому дефіцит є ніби очевидним.
Але ж навіть у високих цін має бути своя межа. Експерти стверджують, що нинішня ціна на гречку необґрунтована. Одним з найбільш розумних пояснень можна вважати перевірку ринку вітчизняними оптовиками. Якщо «номер не пройде», ціни знизяться.
Міністр аграрної політики Микола Присяжнюк каже, що в уряді аналізуватимуть ситуацію: "Ми зараз будемо розбиратися з цим питанням. Я думаю, що це післяноворічний ажіотаж такий. Але є доручення прем’єр-міністра розглянути, і ми зараз збираємо нараду з аналізу цінової політики". І, може, ажіотаж теж має місце, особливо після новин про те, що десь хтось уже продає «стратегічний» продукт за космічною ціною.
Поки урядовці з’ясовують причини такого стрімкого подорожчання, в опозиції вже назвали таку вартість "прижиттєвим пам’ятником нинішньому прем’єрові".
Сам же Прем’єр-міністр Микола Азаров звинувачує у всьому власників, які «грають у дуже небезпечну гру», піднімаючи ціни. А щодо уряду, то він «не торгує ні гречкою, ні олією — уряд створює умови для тих, хто торгує», — заявляє Азаров. Прем’єр переконаний, що хтось просто захотів нажитися на ажіотажному попиті, але це може бути небезпечно.
Про те, що Генпрокуратура і Антимонопольний комітет мають провести детальну перевірку мережі супермаркетів столиці на предмет законності значного завищення торговельної націнки на гречку, заявляє народний депутат Андрій Пінчук. Саме з таким проханням він звернувся до генерального прокурора Віктора Пшонки та голови АМКУ Василя Цушка, які, за словами Пінчука, повинні «невідкладно провести контрольні заходи в супермаркетах столиці та притягнути винних до відповідальності за спекулятивні дії, які шкодять нашим громадянам».
Однак навіть без подібних прохань АМКУ, напевно ж, розбереться у зростанні цін на гречку. Та й не тільки на гречку… 

Не стати на граблі
Попит на гречку та високі ціни на неї є приводом для роздумів не лише для покупців (чи варто купляти, а може, краще рис, ячну крупу тощо, які є значно дешевшими?), а насамперед для аграріїв (чи сіяти гречку?).   
Аналітики аграрного ринку припускають, що наступного посівного року площі під гречку буде збільшено. Хоча впродовж останніх трьох років вони зменшилися майже втричі — через те, що в Україні сільгоспвиробники віддають перевагу рентабельнішим культурам, таким як соняшник та ріпак. Та й не лише через це.
Знайомий фермер розповідає, що 2009 року здавав на переробне підприємство зерно гречки по 1600 грн за тонну, себто 1 грн 60 коп. за кілограм. Але ж то справді копійки для цієї культури… Ставши на такі граблі раз, він та його друзі наступного року перестали вирощувати гречку. Тому не дивно, що в 2010-му посівні площі зменшилися на 25%.
У 2010 та вже в 2011 аграрії продавали гречку за різними цінами. Часто навіть парадоксальними. Проте не варто забувати, що гречка з поля — це ще далеко не те, що ми їмо. Адже під час переробки відвіюється чимало лушпиння, а після просушування втрачається вага. Тому й не дивно, що якщо виробник продає в кращому разі за 8–10 грн кілограм гречки, то до споживача дійде гречка по18–20 кг. Але аби була б хоч така, бо на ринку пропозицій гречки від аграріїв дуже й дуже обмаль…

Проте в кожного підвищення цін мають бути свої межі. Якою б не корисною була гречка, але, якщо ціни на неї будуть захмарними, то краще купити шмат м’яса та й з’їсти з рисом чи макаронами, вартість яких ще більш-менш стабільна, — і ситно, і приємно.

(Детально про актуальні теми та події агропродовольчого ринку — в журналі «АГРО ПЕРСПЕКТИВА»)

08.02.2011 Обсудить статью









НовостиНовости-ЭКОНОМИКА - Новости-АГРОБИЗНЕС - Новости-ПОТРЕБРЫНОК - Новости-КОМПАНИИ - Новости-ЗА РУБЕЖОМ - Новости-ДОСУГ
ПубликацииИтоги недели - Актуальная статья - Законодательство - Пресс-релизы - Анонсы - Досье - Семена - Бизнес-справка - Инфографика
ПодпискаАграрная неделя - Агрообзоры - Продукты
РекламаРеклама в журнале - Реклама на сайте
ПроектыСПЕЦПРОЕКТ МРИЯ - КЛУБ KUHN - ФОРУМ "AGRO-2013" - МОЛОЧНЫЙ МИР-2008 - УДОБРЕНИЯ-2010 - КОНКУРС. АГРОБАНК
СтатистикаПолевые работы - Запасы продовольствия
Для клиентовАгро Перспектива - Аграрная Неделя - «Агро Новости» Daily - «Зерно & Цены» - Агро+ «Зерно» - Агро+ «Зерно» (Monthly) - Агро+ «Масличные» - «Масличные & Цены» - Масличные (Monthly) - АГРО+ Молоко (Weekly) - «Молоко & Цены»  (Daily) - Агро+ «Сахар» - АГРО+ Молоко (Monthly) - «Сахар & Цены» - АГРО + Сахар (Monthly) - Агро+ «Мясо» - АГРО + Удобрения - Прайс Агро - Цены и торговля
АГРО ТВПЕРСПЕКТИВА - КРАЩИЙ ГОСПОДАР - СІЛЬСЬКИЙ ЧАС - АГРОКОНТРОЛЬ - МИНСЕЛЬХОЗ РОССИИ - ДРУГОЕ
О НАСО нас - Контакты - Наши вакансии - Новости сайта - Сервис сайта
2002 -2024 © ООО «Аграрика»
Все права защищены. Копирование и использование материалов разрешается
только с указанием гиперccылки на сайт www.agroperspectiva.com,
как на источник информации.