На главную страницу  На главную страницу     Поиск по сайту  Поиск по сайту     Написать письмо  Написать письмо     Карта сайта  Карта сайта
Агро Перспектива
Мы есть на: 
   
 


Микола Биков. Асоціація «Дунайська Соя»
Соя-2020: стратегія вирощування

Посівні площі під соєю в Україні за останні три роки зменшилися на 26%. За прогнозами в 2020 році мало бути висіяно 1446 тис. га сої, однак фактично було засіяло лише 1409 тис. га і це є найнижчим показником за останні 7 років. Для порівняння у минулому році площі під соєю в нашій країні становили 1823 тис га. Водночас, за даними ФАО середньорічна температура в Україні зросла на 1,1 градусів по Цельсію.

Регіони оптимальні для вирощування сої

Нині є державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні достатньо сортів сої різних груп стиглості та різною тривалістю вегетації, які можна вирощувати в усіх природньо-кліматичних регіонах. Реалізація їх потенціалу залежить від наявності вологи та погодних умов у весняний та осінній періоди.
Нині насіннєві компанії мають розуміти потребу адаптувати маркетингові підходи з огляду на кліматичні зміни та регіональні особливості. Тобто підбирати і рекомендувати сорти, які будуть підходити під певний регіон, а не перекладати цю відповідальність на фермера.
Дедалі критичнішим в Україні є питання вологозабезпечення, особливо на Півдні, де без зрошення вже нереально вирощувати більшість сільськогосподарських культур, а не лише сою. Це явище було дуже добре помітним цієї весни.
Для вирощування у посушливих регіонах потрібні сорти із зменшеною транспірацією. Світові селекційні інструменти можуть забезпечити ці вимоги та швидше створювати нові сорти за актуальними потребами.
Водночас, на Півночі достатньо вологи для культивування сої. Для цієї зони критичною технологічною ланкою може бути рання осінь, коли культура може не достигнути.
Найбільше сої в Україні вирощують у Хмельницькій, Полтавській, Житомирській, Київській, Вінницькій та Сумській областях.

Критерії щодо ґрунтів під сою

Для забезпечення оптимальної урожайності сої слід зважати на підбір типів ґрунтів із оптимальними показниками кислотності, вмісту гумусу, забезпечення елементами живлення, тощо. Для більшості культур рівень кислотності рН має становити від 6,5 до 7,5. Оптимальним є вміст гумусу від 2,2-2,5 і вище. Для реалізації потенціалу сортів на ґрунтах із іншими показниками потрібно вкладати більше коштів.
Також збалансованим має бути забезпечення фосфором, калієм, магнієм. Соя добре росте на середніх суглинках, - такі ґрунти є добре дренованими, на них якісно утворюється коренева система. На важких суглинках розвиток кореня буде обмеженим. Піщані ґрунти швидко пересихають, волога швидко втрачається і відповідно, теж неналежно розвивається коренева система. Такі ґрунти бідні на макроелементи, як-от: кальцій, магній, фосфор, внесення яких вони потребують. Відповідно, дефіцит цих елементів позначається на урожайності сої.

Калькуляція витрат на захист посівів сої

В Україні зареєстрований достатній перелік препаратів для захисту посівів сої. Як правило, компанії-дистриб’ютори пропонують повну програму гербіцидного допосівного та післяпосівного, інсектицидного, фунгіцидного захистів.
За підрахунку витрат на вирощування сої та порівняння, приміром, із соняшником, перша культура є затратнішою. Урожайність обох культур є приблизно однаковою, але соняшник має вищу реалізаційну вартість. Його уражує менше хвороб і шкідників та не потрібно вносити позакоренево мікроелементи. Пізні сорти сої можуть вилягати, за настання ранніх осені чи зими та випадання снігу. А відтак, витрати на вирощування будуть більшими.

Чутливість сої до повітряної посухи

Коренева система соняшника та кукурудзи росте глибше і може дістати вологу із нижніх шарів ґрунту. За повітряної посухи рослини сої можуть абортувати цвіт чи боби, або утворюється недостатня кількість насінин, або вони не виповнені. Ці фактори безпосередньо впливають на врожайність, але пов’язані із кліматом. В минулому році повітряна посуха була в Степу, але вона може проявитися де завгодно. Її особливістю є те, що вона може виникати навіть за наявності вологи в ґрунті але вирішальний вплив справлятимуть посуховії. За таких умов рослина не встигає оновити водний баланс. Кукурудза та соняшник є менш чутливими та за посухи у них можуть випадати зерна чи ряди. Аби прискорити вихід рослини зі стресового стану, допомогти їй оговтатися та швидше відновитися можна спробувати обробити рослини позакоренево кремнієвими добривами, амінокислотами або іншими препаратами.

Які агрономічні заходи можуть забезпечити максимальний урожай за відносно невеликих затратах?

Важливою є рівномірність випадання опадів, зокрема, дощу. За 800 мм дощу за рік можна було б отримати урожайність більше 3,5 т/га без надмірних додаткових зусиль: достатньо двох гербіцидних обробок, підживлення мікроелементами, без внесення азоту. Але такі умови бувають не дуже часто.
Тож з агрономічного боку слід зважати на три критичні точки: рання або пізня весна, рання або пізня осінь і посухи. З огляду на них, на мою думку, слід аналізувати агрометерологічні дані та вивчати різні моделі. Їх знання дозволяє підлаштовувати технологію під конкретні умови та усвідомити, що за певних умов (спека в середині літа, рання осінь, тощо) не дозріють пізні сорти. Тобто господарство може ризикувати, але усвідомлено. Висіваючи ранні сорти є розуміння щодо отримання нижчої урожайності, але з меншими ризиками. Насіння пізніх сортів є дорожчим, але ймовірність отримання вищої урожайності на 30% більша.
Погодні моделі доречно враховувати насіннєвим компаніям та робити висновки щодо взаємозв’язків між погодними умовами та впливом на рослини, а відтак і на урожайність. Знання впливу агрометерологічних чинників може дати можливість насіннєвим компаніям рекомендувати агровиробникам саме ті сорти, які враховують критичні агрометорологічні точки відповідного регіону.

Основні принципи догляду та захисту за посівами сої в умовах змін клімату

За планування гербіцидних обробок доречно знати історію поля, зважати на попередник, щоб розуміти ймовірність проростання падалиці. Підбір інсектицидів спирається на перелік шкідників сої. А фунгіцидів – на перелік хвороб. Крім того, соя добре реагує на позакореневе внесення мікроелементів завдяки добрій здатності вбирати поверхнею листка. До того ж, часто в ґрунті не вистачає певних елементів. Тим паче, що нині є поширеним вносити пестициди одночасно із мікроелементами у бакових сумішах. Також соя добре реагує на внесення азотних добрив у невеликій кількості. Вона хоч і є азотфіксуючою рослиною, але зважаючи на те, що в нашій країні не оптимізовані сівозміни, бактерії не можуть сформувати велику кількість азоту, їм потрібний збалансований щодо вмісту мікроелементів ґрунт. Соя потребує трохи більше зусиль порівняно із деякими іншими культурами, але сама є добрим попередником під кукурудзу, пшеницю. Розуміння впливу сої як попередника дає можливість деяким фермерам заощаджувати на внесенні добрив, тощо.

Догляд за соєю в літній період

Влітку за потреби потрібно провести ще один гербіцидний обробіток до цвітіння культури. Внести мікроелементи по листу із сульфатом амонію та певну кількість азоту за наявності вологи. За дефіциту вологи програма з догляду буде включати внесення и калі, кремнію одночасно з амінокислоти, щоб зняти стрес від спеки. За таких умов часто може не бути суттєвого впливу на урожайність, але загальний вигляд рослини буде добрим.

Місце сої в землекористуванні та аграрній економіці

Нині аграрії мають знання і досвід щодо вирощування сої, утім, за останні два роки зменшилась ціна, а затрати не змінились.
Моя особиста позиція, як агронома, щоби частка бобових у сівозміні становила 20-30%. Цю частку мають регулювати держава та профільні асоціація у певний примусово-добровільний спосіб створюючи умови, аби бізнес міг розвиватися.




Ярослав Гадзало. НААН УКРАЇНИ. Про державні землі









НовостиНовости-ЭКОНОМИКА - Новости-АГРОБИЗНЕС - Новости-ПОТРЕБРЫНОК - Новости-КОМПАНИИ - Новости-ЗА РУБЕЖОМ - Новости-ДОСУГ
ПубликацииИтоги недели - Актуальная статья - Законодательство - Пресс-релизы - Анонсы - Досье - Семена - Бизнес-справка - Инфографика
ПодпискаАграрная неделя - Агрообзоры - Продукты
РекламаРеклама в журнале - Реклама на сайте
ПроектыСПЕЦПРОЕКТ МРИЯ - КЛУБ KUHN - ФОРУМ "AGRO-2013" - МОЛОЧНЫЙ МИР-2008 - УДОБРЕНИЯ-2010 - КОНКУРС. АГРОБАНК
СтатистикаПолевые работы - Запасы продовольствия
Для клиентовАгро Перспектива - Аграрная Неделя - «Агро Новости» Daily - «Зерно & Цены» - Агро+ «Зерно» - Агро+ «Зерно» (Monthly) - Агро+ «Масличные» - «Масличные & Цены» - Масличные (Monthly) - АГРО+ Молоко (Weekly) - «Молоко & Цены»  (Daily) - Агро+ «Сахар» - АГРО+ Молоко (Monthly) - «Сахар & Цены» - АГРО + Сахар (Monthly) - Агро+ «Мясо» - АГРО + Удобрения - Прайс Агро - Цены и торговля
АГРО ТВПЕРСПЕКТИВА - КРАЩИЙ ГОСПОДАР - СІЛЬСЬКИЙ ЧАС - АГРОКОНТРОЛЬ - МИНСЕЛЬХОЗ РОССИИ - ДРУГОЕ
О НАСО нас - Контакты - Наши вакансии - Новости сайта - Сервис сайта
2002 -2024 © ООО «Аграрика»
Все права защищены. Копирование и использование материалов разрешается
только с указанием гиперccылки на сайт www.agroperspectiva.com,
как на источник информации.